باج افزار (Ransomware)  یک گونه از بدافزارهاست که در سالیان اخیر با توجه به پیدایش ارزهای دیجیتال غیرقابل ردیابی نظیر بیت کوین (bit coin) رواج بیشتری یافته است. روال کار باج افزارها بدین گونه است که با روش های متعددی وارد کامپیوتر طعمه شده و آن را آلوده می کنند. به محض آلوده شدن، معمولا تمامی فایل های کامپیوتر (در بعضی موارد فایل های مهم به صورت هدفمند) رمزگذاری شده و در ازای بازگشایی، تقاضای مبالغ هنگفتی به صورت ارز دیجیتالی می شود. البته پس از پرداخت هم تضمینی برای بازگشایی فایل ها وجود نخواهد داشت. با توجه به از دست دادن این اطلاعات (که ممکن است حاوی موارد بسیار مهم شخصی یا سازمانی باشند) و همچنین مسایل مربوط به راه اندازی مجدد سیستم ها، باج افزارها سالانه هزینه های بسیار بالایی را به طعمه های خود تحمیل می کنند. بنابراین مقابله و پیشگیری با این بدافزارها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در ادامه برخی راه های پیشگیری از درگیر شدن با این معضل بزرگ را بررسی خواهیم کرد.

  • ایمیل هایی که از افراد ناشناس یا بسیار سرشناس برای شما ارسال شده اند را نادیده گرفته و به هیچ وجه آن ها یا فایل های ضمیمه آن ها را باز نکنید.
  • سیستم عامل خود را به ‌روز نگاه دارید و حفره‌های امنیتی را مسدود کنید.
  • از آنتی ویروس های قوی استفاده کرده و همواره آن ها را به روز نگاه دارید.
  • در صورت اطلاع از آلوده شدن، به سرع ارتباط با شبکه را قطع کنید تا از آلوده شدن سایر کامپیوترهای تحت شبکه جلوگیری کنید.
  • ماکروها را در مجموعه نرم‌­افزارهای آفیس غیرفعال کنید.
  • گزینه‌ی مشاهده‌ی پسوند فایل‌ها را در سیستم‌عامل ویندوز فعال کنید.
  • از فایل های مهم خود به صورت منظم پشتیبان تهیه کنید و آن ها را بر روی حافظه فلش یا دی وی دی که خارج از شبکه یا کامپیوتر شخصی شماست ذخیره کنید.
  • از مراجعه به وب سایت های مشکوک و کلیک و دنبال نمودن لینک‌های مخرب در آن ها خودداری کنید.
  • اگر شما  سازمانی هستید که در مورد تهدید باج‌افزار نگران است،  بهترین کار این است که همه کارکنان خود را آموزش دهید.

پشتیبان گیری ابری خیال شما را در مقابل باج افزارها آسوده می کند!

با توجه به اینکه باج افزارها هر روز در حال تکامل هستند و علی رغم رعایت تمام پیشگیری ها باز هم خطر آلوده شدن وجود دارد، اینفو گارد روش پشتیبان گیری ابری را پیشنهاد می دهد. در این روش تمامی فایل های پایگاه داده و سایر فایل های مهم شما (به انتخاب کاربر)، در سرورهای فضای ابری به صورت منظم پشتیبان گیری شده و در صورت بروز اتفاق، قابل بازیابی و استفاده مجدد خواهند بود. بدین ترتیب هیچ نگرانی بابت از دست دادن اطلاعات مهم خود نخواهید داشت.